Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 10 minut!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to unikalny związek 41 miast i gmin, w tym Katowic – stolicy województwa śląskiego. Region przyciąga uwagę inwestorów dzięki wysokim stopom zwrotu, łatwiejszej realizacji projektów oraz zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Dynamiczny rozwój GZM wiąże się także z depopulacją, lokalnym ryzykiem, słabą infrastrukturą, cyklicznością gospodarczą czy wysoką podażą na rynku pierwotnym. Transformacja obrazu miast GZM i rynku pracy otwiera szanse na przyciąganie nowych mieszkańców i inwestorów, pod warunkiem wdrożenia przemyślanej strategii rozwoju. Jednocześnie istniejące problemy, związane chociażby z nadpodażą wymagają skutecznych działań, które będą równoważyć potrzeby mieszkańców i oczekiwania rynku.
Bo Śląskie to nie ino hołda, gruba, familoki, jak myślą Warszowioki.
W drugiej części naszej kompleksowej analizy 360 stopni dot. Katowic i GZM skupiliśmy się na wnikliwej analizie rynku nieruchomości, badając zarówno statystyki, jak i jakościowe trendy. Przyjrzeliśmy się działaniom inwestorów i graczy biznesowych oraz czynnikom wpływającym na ich strategiczne decyzje biznesowe. Całość podsumowaliśmy analizą SWOT, aby przedstawić kompleksowo szanse i zagrożenia dla śląskiego rynku nieruchomości.
Mając na względzie wielkość i złożoność tego rynku, postanowiliśmy podzielić naszą analizę na dwie osobne publikacje - niniejszą część 2 opisującą wnikliwie rynek nieruchomości oraz część 1 dotycząca makrootoczenie.
Zapraszamy do lektury!
⚒️ Monografie miast: Katowice i GZM | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Katowic i GZM pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Katowicach i GZM ?
FLTRGabriela Prygiel
👍
Analiza powstała także na bazie wywiadów z lokalnymi ekspertami (operatorzy najmu, deweloperzy, inwestorzy, pośrednicy, flipperzy), którym serdecznie dziękujemy!
Kilka wybranych liczb z naszej analizy:
😵 128 metrów - tyle mierzy najwyższy budynek mieszkalny w województwie śląskim, znajdujący się przy ul. Olimpijskiej w Katowicach, który wybudował deweloper Atal
🏘️ 558 - taki zasób mieszkaniowy oferują Katowice na tysiąc ludności (oficjalnie zameldowanej)
🗺️ 30% - tyle wynosi pokrycie MPZP w Katowicach w 2023 roku, należąc tym samym do jednych z najniższych w Polsce
🏗️ 65 - tyle firm deweloperskich działało szacunkowo w 2023 roku w Katowicach
💸 ok. 12,1 tys. - tyle wyniosła średnia cena ofertowa za m2 na rynku pierwotnym w Katowicach w Q3 2024
👉 ok. 8,9 tys. - tyle wyniosła z kolei średnia cena ofertowa za m2 na rynku wtórnym w Katowicach w Q3 2024
😍 7,8% - tyle wyniosła szacunkowa rentowność z najmu lokali do 40 m2 w Katowicach w styczniu 2024 roku, jest to 4. najwyższy wynik wśród miast wojewódzkich
📈 5% - o tyle wzrosły czynsze ofertowe mieszkań pow. 90 m2 w przeciągu roku (październik 2023 vs. październik 2024)
🚩 30% - o tyle wzrosła liczba ofert wynajmu w Katowicach w Q4 2024 wobec Q4 2023
🕒 ok. 130 dni - tyle wyniósł szacunkowy czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym w 2023 r. w Katowicach
🏘️ 1,6 tys. - tyle lokali liczy obecnie sektor PRS (najem instytucjonalny) w Katowicach, wraz z lokalami PRS społecznymi
🏫 733 - tylko tyle łóżek ma obecnie sektor PBSA (prywatnych akademików) w Katowicach, przy czym jest to oferta pochodząca od jedynego gracza obecnego na tamtejszym rynku
Spis treści:
Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski 📹 Omówienie analizy w formie video, audio i prezentacji 1. Rynek nieruchomości z lotu ptaka 2. Aktywność budowlana i rynek deweloperski 3. Obrót i ceny nieruchomości 4. Rynek najmu 5. Przegląd dzielnic Katowic 6. Przegląd miast GZM 7. Analiza SWOT Katowic i GZM – rynek nieruchomościInformacje o serii poświęconej analizie miast wojewódzkich
Poniższa seria analiz FLTR wprowadza cały cykl monografii poświęconych analizie poszczególnych miast wojewódzkich Polski. W ramach serii przedstawiona zostaje: demografia, gospodarka i rynek pracy oraz szkolnictwo. W drugiej kolejności zaprezentowany zostaje rynek nieruchomości, który jest przedstawiony w 3 podrozdziałach: aktywność budowlana i rynek deweloperski, obrót i ceny nieruchomości oraz rynek najmu i PRS. Następnie dokonywany jest przegląd dzielnic i osiedli. Każda część serii kończy się analizą SWOT danego miasta, opisującą jego słabe i mocne strony oraz potencjalne szanse i zagrożenia w perspektywie inwestycyjnej.
🔎 “Monografie miast” - wprowadzenie do nowej serii analiz FLTR
Nowa seria analiz FLTR - monografie poświęcone demografii, gospodarce i rynkowi nieruchomości poszczególnych miast wojewódzkich w Polsce
FLTRZuzanna Starzewska
👇 Tych z Państwa, którzy jeszcze nie zapoznali się z naszymi wcześniejszymi analizami nt. Poznania, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Warszawy | cz. 1, Warszawy | cz. 2, Trójmiasta | cz. 1, Krakowa, Katowic i GZM | cz. 1 zapraszamy do poniższych lektur i oglądania:
🐐 Monografie miast: Poznań
Jakie są silne i słabe strony Poznania pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Poznaniu?
FLTRZuzanna Starzewska
🌉 Monografie miast: Wrocław
Jakie są silne i słabe strony Wrocławia pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego we Wrocławiu?
FLTRBarbara Bugaj
🛶 Monografie miast: Łódź
Jakie są silne i słabe strony Łodzi pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Łodzi?
FLTRBarbara Bugaj
🚢 Monografie miast: Szczecin
Jakie są silne i słabe strony Szczecina pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Szczecinie?
FLTRBarbara Bugaj
Monografie miast: 🧜♀️ Warszawa | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Warszawy pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Warszawie?
FLTRZuzanna Starzewska
🧜♀️ Monografie miast: Warszawa | część 2: Rynek nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Warszawy pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Warszawie? Focus na rynku nieruchomości.
FLTRZuzanna Starzewska
⚓ Monografie miast: Trójmiasto | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Trójmiasta pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Trójmieście?
FLTRBarbara Bugaj
🐉 Monografie miast: Kraków
Jakie są silne i słabe strony Krakowa pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Krakowie?
FLTRZuzanna Starzewska
⚒️ Monografie miast: Katowice i GZM | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Katowic i GZM pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Katowicach i GZM ?
FLTRGabriela Prygiel
Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro
Obszary tematyczne FLTR
Dla dewelopera
(liczba artykułów: 81)
FLTR Light
(liczba artykułów: 80)
Dla prywatnego inwestora
(liczba artykułów: 79)
Dla agenta nieruchomości
(liczba artykułów: 76)
Dla flippera
(liczba artykułów: 70)
Dla rzeczoznawcy majątkowego
(liczba artykułów: 65)
Dla doradcy kredytowego
(liczba artykułów: 60)
Dla operatora najmu
(liczba artykułów: 53)
Dla producenta materiałów budowlanych
(liczba artykułów: 49)
Dla przedsiębiorcy
(liczba artykułów: 45)
Strategia
(liczba artykułów: 22)
Legislacja & podatki
(liczba artykułów: 21)
Narzędzia, procesy, koncepcje organizacji
(liczba artykułów: 14)
Felietony, scenariusze, foresight
(liczba artykułów: 14)
Analizy miast Polski
(liczba artykułów: 14)
Segmentacja klientów
(liczba artykułów: 13)
Stopy procentowe
(liczba artykułów: 13)
Analiza cen nieruchomości
(liczba artykułów: 11)
W górę, czy w dół
(liczba artykułów: 10)
Nieruchomości komercyjne
(liczba artykułów: 10)
PRS
(liczba artykułów: 6)
Wywiady
(liczba artykułów: 5)
Bezpieczny kredyt
(liczba artykułów: 3)