Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 10 minut!
Rzeszów, ze względu na intensywną rozbudowę i ambitne plany poprzednich rządzących, miał stać się wizytówką innowacyjności na wzór Dubaju (przynajmniej stało się tak pod względem niektórych wysokościowców). Jednak ze względu na nierównomierny rozwój miasta, mówi się o przeinwestowanym Południu i niedoszacowanej Północy. Rzeszów wyróżnia się jednak wyjątkowo dobrymi wyniki demograficznymi, a sama stolica Podkarpacia zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki centrum branży lotniczej w ramach stowarzyszenia przedsiębiorców w Dolinie Lotniczej. Po wybuchu wojny na Ukrainie miasto stało się również istotnym punktem na geopolitycznej mapie, gdzie stacjonują wojska amerykańskie. Ruch ten znacząco wpłynął na lokalny rynek (w tym nieruchomości, zwłaszcza w perspektywie najmu). Mimo wielu czynników bodźcowych do wzrostu, pełny rozwój Rzeszowa hamuje niedostateczna infrastruktura drogowa, duże bezrobocie czy też brak prawdziwej polityki planistycznej. Można określić, że Rzeszów "balansuje" pomiędzy potencjałem dynamicznego rozwoju, a wyzwaniami jakie niesie ze sobą ewentualnie ustabilizowanie się sytuacji na froncie.
W naszej kompleksowej analizie 360 stopni skupimy się na demografii i rynku nieruchomości w Rzeszowie, badając zarówno statystyki, jak i jakościowe trendy. Przyjrzymy się działaniom inwestorów i graczy biznesowych oraz czynnikom wpływającym na ich strategiczne decyzje biznesowe. Całość podsumujemy analizą SWOT, aby przedstawić dwa wskazane przez nas scenariusze rozwoju miasta - optymistyczny i pesymistyczny.
Zapraszamy do lektury!
👍
Analiza powstała także na bazie wywiadów z lokalnymi ekspertami (deweloperami, operatorami najmu, inwestorami, pośrednikami, flipperami - w tym Freedom Nieruchomości Rzeszów, Develocus, Centrum Inwestycji Deweloperskich Buniowski, Goclan, Kustra, SuperApart), którym serdecznie dziękujemy!
Kilka wybranych liczb z naszej analizy:
🏢 220,67 m - tyle wynosić będzie wysokość wieżowca w Rzeszowie, który stanie się najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce (licząc do iglicy)
🧑👩👦👦 197 tys. - tyle wyniosła liczba ludności Rzeszowa w 2022 roku wg GUS
📈 +11,3% - o tyle wzrosła procentowo liczba ludności w Rzeszowie w latach 2002–2022, co czyni to miasto jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce
📋 4,4% - tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Rzeszowie w 2022 roku
👨💻 6,8% - tyle wyniósł procentowy udział pracowników nowoczesnych usług w całej liczbie pracowników w 2022 roku, klasyfikując Rzeszów na jednym z ostatnich miejsc pod tym względem w całej Polsce
🧑💼 92,4 tys. - tyle wyniosła liczba zatrudnionych w Rzeszowie w 2022 roku
👨🎓 17,9% - tyle wyniósł odsetek studentów w całej populacji Rzeszowa w 2022 roku i jest to jeden z najwyższych poziomów nasycenia wśród miast wojewódzkich
😰 3. - na tym miejscu znajduje się Rzeszów pod kątem zadłużenia na mieszkańca wśród wszystkich miast wojewódzkich
👥 3,7% - tyle wyniósł udział uchodźców z Ukrainy w populacji Rzeszowa w styczniu 2024 roku
🕵️ 22,6 - tyle przestępstw przypadadało na 1 tys. mieszkańców Rzeszowa w 2022 roku, co oznacza, że tamtejsza przestępczość jest niższa niż w miastach wojewódzkich
✈️ 35 tys. - tyle osób zatrudnionych jest w Dolinie Lotniczej, której centralnym ośrodkiem jest Rzeszów
🪖 +39% - o tyle procent w latach 2021/2022 wzrósł ruch lotniczy na lotnisku Rzeszów-Jasionka m.in. w związku ze stacjonawaniem tam wojsko NATO
🏘️ 33 - tyle osiedli wg formalnego podziału administracyjnego posiada Rzeszów
💵💰6,5 tys. - tyle wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Rzeszowie w 2022 roku
😯 14. - takie miejsce na liście miast o największym rozwarstwieniu dochodowym zajmuje Rzeszów, co świadczy o dość wyrównanym poziomie dochodów mieszkańców
🏘️ 490 - taki zasób mieszkaniowy oferuje Rzeszów na tysiąc ludności (oficjalnie zameldowanej)
🗺️ 16% - tyle wynosi pokrycie MPZP w Rzeszowie w 2023 r. (z wyłączeniem wód i lasów), co plasuje miasto na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich
🏗️ 105 - tyle firm deweloperskich działało w 2023 roku w Rzeszowie
🕒 ok. 140 dni - tyle wyniósł średni czas sprzedaży mieszkania w 2023 r. w Rzeszowie
🚀 290 - tyle ofert obiektów na wynajem krótkoterminowy było w Rzeszowie w styczniu 2025 (sezon zimowy)
Spis treści:
Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski 📹 Omówienie analizy w formie video, audio i prezentacji 1. Rzeszów z lotu ptaka 2. Demografia i społeczeństwo 3. Gospodarka i rynek pracy 4. Szkolnictwo wyższe 5. Rynek nieruchomości 5.1 Aktywność budowlana i rynek deweloperski 5.2 Obrót i ceny nieruchomości 5.3 Rynek najmu 6. Przegląd dzielnic 7. Infrastruktura 8. Analiza SWOT RzeszowaInformacje o serii poświęconej analizie miast wojewódzkich
Poniższa seria analiz FLTR wprowadza cały cykl monografii poświęconych analizie poszczególnych miast wojewódzkich Polski. W ramach serii przedstawiona zostaje: demografia, gospodarka i rynek pracy oraz szkolnictwo. W drugiej kolejności zaprezentowany zostaje rynek nieruchomości, który jest przedstawiony w 3 podrozdziałach: aktywność budowlana i rynek deweloperski, obrót i ceny nieruchomości oraz rynek najmu i PRS. Następnie dokonywany jest przegląd dzielnic i osiedli. Każda część serii kończy się analizą SWOT danego miasta, opisującą jego słabe i mocne strony oraz potencjalne szanse i zagrożenia w perspektywie inwestycyjnej.
🔎 “Monografie miast” - wprowadzenie do nowej serii analiz FLTR
Nowa seria analiz FLTR - monografie poświęcone demografii, gospodarce i rynkowi nieruchomości poszczególnych miast wojewódzkich w Polsce
FLTRZuzanna Starzewska
👇 Tych z Państwa, którzy jeszcze nie zapoznali się z naszymi wcześniejszymi analizami nt. Poznania, Wrocławia, Łodzi, Szczecina, Warszawy cz. 1 i Warszawy cz. 2, Trójmiasta cz. 1 i Trójmiasta cz. 2, Krakowa oraz Katowic i GZM cz. 1 i Katowic i GZM cz. 2, zapraszamy do poniższych lektur i oglądania:
🐐 Monografie miast: Poznań
Jakie są silne i słabe strony Poznania pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Poznaniu?
FLTRZuzanna Starzewska
🌉 Monografie miast: Wrocław
Jakie są silne i słabe strony Wrocławia pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego we Wrocławiu?
FLTRBarbara Bugaj
🛶 Monografie miast: Łódź
Jakie są silne i słabe strony Łodzi pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Łodzi?
FLTRBarbara Bugaj
🚢 Monografie miast: Szczecin
Jakie są silne i słabe strony Szczecina pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Szczecinie?
FLTRBarbara Bugaj
Monografie miast: 🧜♀️ Warszawa | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Warszawy pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Warszawie?
FLTRZuzanna Starzewska
Monografie miast: 🧜♀️ Warszawa | część 2: Rynek nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Warszawy pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Warszawie? Focus na rynku nieruchomości.
FLTRZuzanna Starzewska
⚓ Monografie miast: Trójmiasto | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Trójmiasta pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Trójmieście?
FLTRBarbara Bugaj
⚓ Monografie miast: Trójmiasto | część 2: Rynek nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Trójmiasta pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Trójmieście? Focus na rynku nieruchomości.
FLTRZuzanna Starzewska
🐉 Monografie miast: Kraków
Jakie są silne i słabe strony Krakowa pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Krakowie?
FLTRZuzanna Starzewska
⚒️ Monografie miast: Katowice i GZM | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Katowic i GZM pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Katowicach i GZM?
FLTRGabriela Prygiel
⚒️ Monografie miast: Katowice i GZM | część 2: Rynek nieruchomości
Jakie są silne i słabe strony Katowic i GZM pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Katowicach i GZM? Focus na rynek nieruchomości.
FLTRGabriela Prygiel
Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro
Obszary tematyczne FLTR
Dla dewelopera
(liczba artykułów: 84)
Dla prywatnego inwestora
(liczba artykułów: 82)
FLTR Light
(liczba artykułów: 81)
Dla agenta nieruchomości
(liczba artykułów: 78)
Dla flippera
(liczba artykułów: 73)
Dla rzeczoznawcy majątkowego
(liczba artykułów: 67)
Dla doradcy kredytowego
(liczba artykułów: 62)
Dla operatora najmu
(liczba artykułów: 55)
Dla producenta materiałów budowlanych
(liczba artykułów: 52)
Dla przedsiębiorcy
(liczba artykułów: 48)
Legislacja & podatki
(liczba artykułów: 21)
Analizy miast Polski
(liczba artykułów: 15)
Narzędzia, procesy, koncepcje organizacji
(liczba artykułów: 14)
Felietony, scenariusze, foresight
(liczba artykułów: 14)
Segmentacja klientów
(liczba artykułów: 13)
Stopy procentowe
(liczba artykułów: 13)
W górę, czy w dół
(liczba artykułów: 11)
Strategia
(liczba artykułów: 11)
Analiza cen nieruchomości
(liczba artykułów: 11)
Nieruchomości komercyjne
(liczba artykułów: 10)
PRS
(liczba artykułów: 6)
Wywiady
(liczba artykułów: 6)
Scenariusze roczne
(liczba artykułów: 4)